top of page

Informacje o stanowisku

  Perfuzjonista kliniczny jest specjalistą wchodzącym w skład zespołu kardiochirurgicznego. Jego głównym zadaniem jest obsługa sztucznego płuco-serca (ang. heart-lung machine) podczas operacji na otwartym sercu. Aparat do krążenia pozaustrojowego przejmuje funkcję serca i płuc pacjenta, które na czas operacji zostają zatrzymane.

   Wraz z rozwojem technologii i wprowadzania nowych technik wspomagania serca i/lub płuc, zadania perfuzjonisty znacząco się rozszerzyły. Obecnie obsługujemy również urządzenia do śródoperacyjnego odzyskiwania krwi autologicznej oraz urządzenia do mechanicznego wspomagania krążenia (ang. Mechanical Circulatory Support, MCS):

                                           

  • krótkoterminowe: ECMO, Impella, IABP

  • długoterminowe: VAD (LVAD, RVAD, BiVAD)

  

  Nasza praca z pacjentem ze wszczepionym wspomaganiem to regularna kontrola jego stanu zdrowia i wydolności urządzenia, monitorowanie parametrów pracy układu, codzienna obsługa techniczna oraz współpraca interdyscyplinarna z zespołem podczas podejmowania decyzji dotyczących wszczepionego wspomagania.

  Bierzemy udział w transportach pacjentów z wszczepionym wspomaganiem między szpitalami. Można spotkać nas na oddziałach intensywnej opieki, oddziałach kardiochirurgii, oddziałach pooperacyjnych, salach hybrydowych i wszędzie tam gdzie konieczne jest mechaniczne wspomaganie pracy serca lub zabezpieczenie podczas zabiegów obarczonych dużym ryzykiem zatrzymania krążenia.

                           

Co robi nasze stowarzyszenie ?

Rozpoczęliśmy działalność w 1991 roku w Warszawie na mocy wpisu do rejestru sądowego.

 

W 2004 roku w Lipsku, podczas spotkania delegatów EBCP (ang. The European Board of Cardiovascular Perfusion) Polskie Stowarzyszenie Perfuzjonistów zostało przyjęte jako pełnoprawny członek Europejskiego Stowarzyszenia Perfuzjonistów. 

 

Od 2011 roku posiadamy Akredytację EBCP.

Działamy na rzecz integracji środowiska perfuzjonistów, wspieramy rozwój zawodowy, promujemy wysokie standardy opieki nad pacjentem oraz edukację w dziedzinie perfuzji w Polsce.

Obecnie w Polsce jest 195 perfuzjonistów.

Nasze media społecznościowe:

  • Facebook Social Icon
Projekt bez nazwy_edited.jpg
Projekt bez nazwy.png

RODO

© 2025 Polskie Stowarzyszenie Perfuzjonistów 

bottom of page